о нас

Десятая серия второго сезона культового американского сериала «Секретные материалы» называется «Красный музей». За интригующим названием скрывается история о таинственных происшествиях в штате Висконсин, где в лесах внезапно стали находить людей в беспамятстве с надписями на телах «Он избран» или «Она избрана». Первые, не подтвердившиеся позже, подозрения в похищениях падают на местную религиозный секту «Церковь Красного музея». В рамках расследования главные герои, агенты отдела паранормальных явлений ФБР, приезжают на мессу, где застают людей в строгих белых одеждах и алых чалмах. Местный шериф объясняет агенту Малдеру, что «Церковь Красного музея» — ответ на кровавое уничтожение животных человеком. Религиозная организация владеет фермой, на которой животным позволяют жить свободно и в мире с людьми.

Скорее всего, «красный» — от цвета крови убитых животных. Но использование слова «музей» в названии секты (и серии) необъяснимо: никаких намеков на это ни в структуре организации, ни в ее идеологии, ни в ее деятельности отыскать не удается. Похоже, слово использовано как бессознательное указание на торжественную и сакральную природу организации и ее универсальную миссию.

Об этой истории, по большому счету никоим образом не относящейся ни к музеологии, ни к основной линии американского сериала, мы узнали случайно, когда занимались серфингом в интернете с целью найти вдохновение для названия блога Центра экспериментальной музеологии. ЦЭМ — наша самоорганизованная инициатива, направленная на развитие и поддержку проектов, обращающихся к экспериментам с формой художественных институций, а также к выставке и музею как особым медиа.

Но как с этим соотносится случайность? На первый взгляд она кажется чем-то неуместным в контексте музея, который призван отделять важное от не имеющего значение, истинное от ложного и пр. Однако для профессионала очевидно, что незыблемость постоянных экспозиций, неприступность фондов и прочие мифы, окружающие главный художественный институт, на самом деле — иллюзия, во многом основанная на случайности и зачастую служащая оправданием социальной несправедливости. А если так, то почему бы нам не пересмотреть свой взгляд на «великую миссию» музея, признав за ним право на свободу творчества, не скованную никакими властными ограничениями?

Мы начинаем со случайности — ставшей законом, церкви — ставшей блогом, поисковика — ставшего главным критерием истины.
about us

The tenth episode of the second season of "The X-Files", America's iconic television series, is called "Red Museum." Behind the intriguing title lies a story of mysterious occurrences in the state of Wisconsin, where several people were suddenly recovered drugged and unconscious in the nearby woods with either "He Is One" or "She Is One" scrawled on their bodies. The strange incidents were first blamed on the local cult-like organization, The Church of the Red Museum, although later on these suspicions were not confirmed. As part of their investigation the show's protagonists, FBI special agents who work on cases linked to the paranormal, attend mass held by the Church and discover cult members wearing plain white robes and red turbans. The local sheriff explains to agent Mulder that The Church of the Red Museum is a response to the bloody butchering of animals by humans. This religious organization runs a farm where cattle are kept as pets, allowed to roam freely and to coexist peacefully with humans.

The color red in the name of the sect most likely evokes the blood of the slaughtered animals. The use of the word "Museum", in the title of the episode and in the name of the Church, however, is utterly incomprehensible: there is not a single hint or reference to museums in either the structure of the organization, its ideology or modus operandi. It would appear that the word is meant to subconsciously suggest the cult's solemn, ceremonial and sacrosanct nature as well as its universal mission.

We came across this story (which by and large had nothing to do with either museology or the main thrust of the plot of the abovementioned American series) quite by accident, while browsing the Internet in search of an inspiration for the name of our Center for Experimental Museology. The CEM is a self-organized initiative of ours designed to promote and support specific projects that involve experimentation with the very form of art institutions, and that engage museums and exhibitions as specific forms of media.

But how do randomness and hapchance relate to all of that? On the face of it, randomness seems out of place and incongruent with the museum context for museums are meant to separate the wheat from the chaff, the important and the valuable from the immaterial, to distinguish between what is true and what is false, etc. However, as any expert in the field knows all too well, the sacrosanctity of permanent exhibitions, the inaccessibility of museum holdings and other myths pertaining to this key art institution are, in fact, an illusion largely based on randomness and chance, an illusion that often works to justify social injustice. And if so, why not revisit our attitude to museums' "grand mission", while acknowledging their artistic license, their right for creative freedom unbound and unshackled by any restrictions from above?

Our starting point is an accident that has become a law, a church that has become a blog, a search engine that has grown to become the primary standard of truth.